top of page

Paris’ten İstanbul’a Müzikal Yolculuk... 

”Yürüyen Saray” olan “Orient Express” ilk seferine 4 Ekim 1883 günü Paris garından başladı. 1883 ile 1977 yılları arasında Paris-İstanbul arasında sefer yapan trenin bu ilk seferine Fransız, Alman, Avusturyalı ve Osmanlı asıllı memur ile diplomatlar da katıldı. Ayrıca “The Times” gazetesi muhabiri ile roman yazarı, seyyah Edmond About da bulunuyordu. Edmond About bu gezi ile ilgili hatıralarını 1884 yılında De Ponteise a Stamboul isimli kitabında yayınladı. The Times muhabiri de II. Abdülhamit ile görüşmek amacıyla bir süre İstanbul’da kaldı. 

Fotoğraf Sergisi

1883-1977 seneleri arasında belgelenmiş çok miktarda doküman bulunmaktadır. Konser öncesi-sonrası ve konser arasında dinleyicilerin inceleyebileceği bir fotoğraf sergisi açmak isteğindeyiz.

 

Tarihi Olaylar

I. Dünya savaşı ve II. Dünya savaşı yıllarında hizmet vermemiş olan “Orient-Express” pek çok tarihi olaya tanıklık etmiştir. Konser süresince detaylı bilgiler ve çarpıcı tarihi olaylar hakkında dinleyicilere sunumlar gerçekleştirilecektir.

Paris, Münih, Viyana, Budapeşte, Belgrad ve Sofya gibi Avrupa’nın kültürel ve tarihi öneme sahip şehirlerine uğrayarak son durağı İstanbul olan tren hattı, projede bulunan eserlerin seçilmesine esin kaynağı olmuştur.

Fransız Besteci J. Francaix’nin Nefesli Beşli için bestelemiş olduğu “Wind Quintet No.1” isimli eser ile başlayacak ve Paris’i temsil edecek eserden sonra, F. Danzi’nin yaşadığı, aynı zamanda Orient Express’in rotasında bulunan Almanya’nın Münih kentinde bestelemiş olduğu op.56 Si Bemol Majör Beşlisi ile devam edecektir. Konserin 3. eseri G. Ligeti’nin Viyana’da bestelemiş olduğu “Six Bagatelles” isimli eserin ardından, 4. eser Budapeşte’de yaşamış Macar Besteci F. Farkas’ın “Macar Dansları” olacaktır. Sırbistan’ın başkenti Belgrad kentini temsil eden eser Sırp Besteci P. Koncovic’in bestelemiş olduğu “Vivace” 5. eser olarak programımızda yer almaktadır. İstanbul öncesi son durak olan Sofia’ya geldiğimizde I. Iwanow’un “Bulgar Skeçleri” isimli eserini seslendirdikten sonra Tren hattının son durağı olan İstanbul’u temsil edecek son eser için Ferit Tüzün’ün “Esintiler” başlıklı orkestra eserini seçmiş bulunmaktayız. Grup sanatçılarımızdan Kıvanç Fındıklı’nın düzenlemesini yaptığı eser ile müzik yolculuğumuz sona ermektedir. 

  • Grey Facebook Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Instagram Icon
Bütün hakları saklıdır. ©2017 www.anadolunefeslibeslisi.com 
bottom of page